Обкладинка книжки «Підземне середовище міста Самбора»

Цього року у м. Самбір Львівської області святкові заходи з нагоди Дня міста і 772-річчя з часу першої літописної згадки відзначали, вже традиційно, протягом трьох днів.

Проходили вони 6-8 вересня. Відбулися  спортивні змагання (з футболу, волейболу і пляжного волейболу, шахів, більярду) за участі місцевих команд і команд з польських міст-побратимів та Республіки Казахстан, мистецькі акції «Самбір-Арт» і «Сила рідної землі», круглий стіл «Міста-партнери зблизька» (за участі делегацій з понад десятка міст-побратимів з Республіки Польща та Сходу України), концерт класичної музики у відомому акустикою Залі органної та камерної музики, п’ятигодинне танцювально-пісенне дійство на площі у центральній частині міста, яке завершилося виступом Народної артистки України Наталії Бучинської і чудовим феєрверком.

А розпочалися святкування з наукової конференції «Підземне середовище міста Самбора». Багатьом відомо, що саме у місті над Дністром, у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, зберігаються мощі св. Валентина. Там же – Чудотворний образ Богородиці. Але далеко не кожному відомо, що у центральній частині цього старовинного галицького міста існує три яруси середньовічних підземель. Отож чи не вперше на дану тему в Самборі спілкувалися науковці зі Львова, Дрогобича, місцеві краєзнавці. З нагоди конференції побачила світ видрукувана полтавським «НВП «Інтерсервіс» 76-сторінкова книжка, у якій поміщено доповіді науковців та декілька повідомлень, багатий фотоматеріал. Згадане видання – перше, яке увібрало в себе весь наявний матеріал на дану тему. Зібраний в одне ціле текст, поряд із самбірським спілкуванням науковців, – перший крок у спробі комплексно дослідити дану тему.

Редактором видання став сіроманець Юрко Леськів, і тим самим нагадав (цього разу – поза Пластом), що спеціалізацією куреня є, передовсім, видавнича та наукова діяльність.

У книжці видрукувано статтю редактора із заголовком «Доступні та недоступні на даний час фрагменти підземного середовища центральної частини міста Самбора». У ній – не лише цікава інформація, але й чимало світлин, зроблених особисто автором на першому і другому ярусах самбірських підземель, куди доступ на даний час доволі складний. Є одна світлина й третього ярусу підземелля, глибина якого від рівня поверхні сягає понад 10 метрів. Автор статті зафіксував на фото кам’яну кладку другого ярусу підземного середовища міста, яка, ймовірно, у першій половині XVI століття слугувала обороним муром міста. Цю світлину використано для оформлення обкладинки нового видання.

Книжка «Підземне середовище міста Самбора» одразу після відзначення Дня міста стала рідкістю. Адже вийшла у світ малим тиражем. Її подаровано учасникам конференції, а також делегаціям, які брали участь у святкових заходах та круглому столі «Міста-партнери зблизька». Однак усім охочим переглянути видання розчаровуватися не слід. Незабаром книжку можна буде завантажити в Мережі з офіційних сторінок  Самбірської міської ради і нової сторінки Туристично-інформаційного центру, розробка якої завершується.

До речі, наукова конференція теоретичною частиною не завершилася. Її учасники відвідали місцевий історико-етнографічний музей «Бойківщина», в якому оглянули театралізоване дійство львівського історичного клубу «Орден Паладинів» (реконструкція періоду кінця XІV – поч. XV ст. – трошки ранішого часу, коли у Самборі саме розпочалося спорудження підземель). Потім усім бажаючим, яких виявилося чимало, голова оргкомітету конференції Юрій Леськів провів коротку екскурсію другим ярусом доступного на даний час самбірського підземелля.

Про вище описану подію також можна прочитати тут.

Тарас Щепаняк


Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment