Запрошуємо ознайомитись з деякими нашими видавничими проектами:

«АЛЬМАНАХ 100-ЛІТТЯ ПЛАСТУ»

З нагоди 100-ліття Пласту побачило світ поважне видання – Альманах. Рішення про створення цієї книги прийнято під час 17 Зборів Конференції Українських Пластових Організацій, які проходили на початку листопада 2009 року в Торонто.

Редакційну комісію очолила пл. сен. Ярослава Рубель з Нью-Йорка, а головним редактором став Сіроманець з України пл. сен. Юрій Леськів.  Великий внесок у появу книги зробив член куреня «Сіроманці» з Метропольної стежі (США) пл. сен. Мирон Баб’юк як видавець. Альманах видрукувано у повноколірному варіанті, на дуже якісному крейдяному папері, частково у твердій та у м’якій обкладинках. Багато попрацювала львів’янка Ольга Свідзинська як літературний редактор. Текст книги – на основі Правописного словника за редакцією Г.Голоскевича, і це тому, що значну частину тиражу альманаху поширено в українській громаді країн діаспори на трьох континентах. На даний час згаданий правопис там використовується більше.

Добряче попрацювали секретар редакційної комісії Богданна Блаженко-Титла (теж зі США), Тарас Зень з Івано-Франківська і Олена Зень з Києва, які стали авторами гарного мистецького оформлення книги, львів’янин В’ячеслав Стебницький як консультант і помічник у пошуку світлин. Текстовий і фотоматеріал надали Начальний Пластун д-р Любомир Романків, члени Головного і крайових проводів Пласту різних каденцій зі США, Канади, Австралії, Аргентини, Німеччини, Англії, Польщі та Словаччини, члени куренів, які активно працюють в Україні та за кордоном, приятелі Пласту, науковці.  У 2009 р. в Канаді йшлося про порівняно невелике за обсягом видання, а в кінцевому варіанті вийшло 888-сторінкове. Коли ж редакційна комісія, а також Головна Пластова Булава переглянули закінчений варіант книжки – зробили висновок, що видавати потрібно саме у такому вигляді, без скорочень, бо розділи є взаємодоповнюючими і творять повноцінну розповідь про історію організації.

Вперше, у 2012 році, альманах презентовано учасникам міжнародної історичної наукової конференції, яка відбулася у Львові в рамках ЮМПЗ, у конференц-залі Українського Католицького Університету у переддень річниці Незалежності України. Рівень організації цього заходу та доповідачі були дуже поважними – проф. Орест Субтельний, академік Ігор Юхновський, проф. Богдан Гаврилишин, провідний діяч у галузі церковної історії, єпископ Борис Ґудзяк… Під час презентації альманах у дарунок отримав кожен з них.

Наступну презентацію у жовтні 2012 р. провели в Нью-Йорку голова та члени редакційної комісії зі США. Там теж звучали схвальні відгуки. Видрукувано рецензію у найстаршій газеті діаспори на американському континенті “Свободі”.  У Києві перша презентація Альманаху відбулася 10 листопада 2012 року, під час всеукраїнської науково-практичної конференції «100 років українського скаутингу: історія та перспективи розвитку». Презентував книгу її головний редактор пл. сен. Ю. Леськів.

В Альманаху йдеться про передумови виникнення, період зародження та столітню діяльність на Батьківщині і за її межами Пласту. Зібрані у виданні статті і публікації, насичені багатим фактичним матеріалом, дозволяють відчути дух пластового середовища і глибше збагнути суть пластових ідей.  Тут можна відшукати детальну інформацію про діяльність Пласту в Україні та у різних країнах світу, про усі курені УСП-УПС, Збори КУПО, Ювілейні пластові зустрічі, таборування та інші виховні заходи… У книзі вперше описано історію стосунків Пласту і WOSM та кроки, здійснювані членами організації на шляху до вступу у міжнародну скаутську організацію.

На момент відзначення 100-ліття Пласту Альманах став першою книгою з історії організації, в якій у повному обсязі подано розповідь про найважливіші напрямки пластової діяльності.

Книга є цікавою як для істориків та педагогів, так і для студентського та загалом молодіжного середовища. Розрахована на широке коло читачів.

 ДАВНЯ СІРОМАНСЬКА ТРАДИЦІЯ – ВИПУСКАТИ «ЖОВТІ КНИЖЕЧКИ ЮМПЗ»

Віддавна «Сіроманці», як видавничий курінь, зберігають традицію – упорядковувати так звані жовті книжечки Ювілейних Міжкрайових Пластових Зустрічей. Спершу це робили члени куреня в Метрополії – тобто у США і Канаді. Віднедавна цю традицію перейняли Сіроманці Української стежі. За прикладом старших побратимів з Метропольної стежі, навесні 2012 року Стежовий «Сіроманців» в Україні Юрій Леськів зголосився бути редактором 48-сторінкової книжечки з традиційною назвою «Іскри дружби».

Для багатьох старших віком пластунів з діаспори ця книжечка, яка побачила світ якраз перед ЮМПЗ, стала пригадкою про їхні молоді роки пластування. Адже, як і колись, приготована Сіроманцями і мало чим різниться від попередніх подібних видань. Дотримуючись кращих традицій, обкладинка книжки знову є жовтого кольору. Зміст теж витримано в усталених традиціях. На початку – ідеологічний матеріал: стаття Засновника Пласту д-ра О. Тисовського «Пласт – мистецтво життя». Далі – привітання Начального Пластуна, голови Головної Пластової Булави, діловода 100-ліття Пласту, коменданта ЮМПЗ, глав церков, провідних громадських діячів. У книзі – подяка спонсорам ЮМПЗ-2012, розповідь про символіку ювілейної зустрічі, а також про те, як 100-ліття Пласту крокувало різними країнами та континентами. Завершується книжечка програмою ЮМПЗ (1-й і 2-й етапи).

Видрукувано «Іскри дружби» в м. Івано-Франківськ. Для тих, хто не брав участі в ЮМПЗ-2012 (кожен учасник ювілейної зустрічі отримав книжечку в дарунок), є добра новина. Книжечку можна придбати у Львові, в пластовій крамниці.

 СПІВАНИК ЮМПЗ – 2012 «БУДЬ ІСКРОЮ!»

Протягом столітнього періоду діяльності українська пісня завжди додавала снаги пластунам. У станичних домівках або ж на мандрівних стежках народні пісенні мотиви вказували на неоціненну творчу скарбницю, сформовану поколіннями українців. У козацьких, стрілецьких та повстанських піснях яскраво відобразилася жертовна і героїчна боротьба нашого народу за соборну і незалежну державу. І це теж неабияк живило енергією юних членів Пласту для праці і боротьби за краще майбутнє України. А пісні авторські… Деякі з них настільки прижилися серед пластунів, що набули характеру народних.

Саме пластова організація, завдяки тривалій інтенсивній виховній діяльності, теж залишила чималий слід в українській пісенній творчості. Столітня виховна праця позначилася виникненням окремого напрямку із назвою «Пластові пісні». Кому сьогодні не відома славна «Гей-гу, гей-га…» або ж пісні «Писаний камінь», «Чи знаєш ти» і багато інших?!

У рік відзначення знаменного ювілею Пласту співаник «Будь іскрою!» якраз покликаний стати тією малою пригадкою народних, авторських патріотичних і різноманітних пластових мелодій, які супроводили членів організації протягом ста років по різних краях і континентах у копіткому виховному труді. А уможливив появу цієї пісенної збірки редакційний комітет, до складу якого увійшло відразу декілька Сіроманців. Юрій Леськів очолив редакційний комітет. Від України у ньому працював член куреня Іван Спринь, а від США – Христофор Бей. Значний внесок у роботі над співаником також зробили такі пластуни і пластунки – члени редакційного комітету: Симон Когут (Австралія), Тирса Ребет і Андрій Спєх (Німеччина), Олена Горків (Польща) і Олена Сливинська (Канада).

Художнє оформлення книжки зробила львів’янка Лідія Чир, а верстку і літературну редакцію – журналістка з м. Самбір (Львівщина) Оксана Сторож. Співаник має 8 розділів, 216 сторінок. У ньому подано акорди для гітари, зміст та перелік пісень за алфавітом. Видрукуваний у видавництві «Місто НВ» в Івано-Франківську. Книжка є добрим методичним посібником для тих, хто має намір навчитися грі на гітарі.

Співаник пластового ювілею формувався у тісній співпраці з діловодом ГПБ і головою Комісії святкування 100-ліття Пласту Орестом Джулинським. Для створення співаника ЮМПЗ-2012 Ю. Леськів опрацював десятки менших чи більших пластових співаників, виданих у різні роки та у різних краях. Завдяки цьому співаник «Будь іскрою!» увібрав в себе весь колорит і особливості пісенного репертуару пластунів по різних краях і континентах.

Співаник ЮМПЗ-2012 став тією іскрою, яка з новою силою допомагає розпалити у юних і старших віком пластунів захоплення невичерпною скарбницею, назва якій – українська пісня.

«СТОЛІТНІМ ШЛЯХОМ. УКРАЇНСЬКИЙ ПЛАСТ: ІСТОРІЯ В ДАТАХ»

В рамках святкування 100-літнього ювілею Пласту та 60-річчя «Племені Сіроманців» підготовано нове видання «Столітнім шляхом. Український Пласт: історія в датах». У книжці столітня пластова історія висвітлюється крізь призму історії українського народу та тих світових подій, що на неї безпосередньо впливали. Видання укладене в популярному форматі часової історії (time-line) і містить понад тисячу ілюстрацій. Автори сподіваються, що такий підхід допоможе читачам проаналізувати шлях нашої організації і віднайти причини, що його визначили.

З вітальним словом до читачів книжки звертаються у передмові Начальний пластун пл.сен. Любомир Романків, СМ, діловод святкувань 100-ліття Пласту Головної Пластової Булави пл. сен. Орест Джулинський, Племінний «Племені Сіроманців» пл.сен. Юрій Годованець, СМ.

Видання буде цікавим джерелом для пластунів в осягненні проб і вмілостей, а також допоможе виховникам у їхній праці. Планується невдовзі видання книжки англійською мовою і підготовка інтерактивної інтернет-версії, яка дасть можливість помістити не тільки всі матеріали, які ввійшли чи не ввійшли за браком місця до друкованого видання (44 сторінки), а й постійно її наповнювати. Офіційна презентація друкованого видання «Столітнім шляхом. Український Пласт: історія в датах» відбудеться в часі ЮМПЗ у Львові.

Отож, Сіроманці з великим задоволенням пропонують книжку «Столітнім шляхом. Український Пласт: історія в датах» пластунам, розкиненим по всьому світі, та бажають всім приємного пластування!

ЖУРНАЛ “ТАМ-ТАМ”

Перший випуск журналу "Там-там"

Старші  віком пластуни-сеніори поза Україною пам’ятають пластовий журнал «Там-Там», який протягом тривалого часу був джерелом цікавої пластової інформації. На сторінках цього видання можна було віднайти не лише інформацію з життя нашої організації, але й гумор, літературні і музичні спроби тощо. Журнал редагували члени 29 куреня УСП «Сіроманці», а поширювали його серед великого пластового братства переважно у США та Канаді.

Створений у 1954 році, «Там-Там» виходив у світ до 1971-го. Потім журнал призупинив існування, а Сіроманці віддали творчу енергію для інших пластових видань. Слово «призупинив» є правильно вжите, бо навесні 2010 року перше відновлене число журналу знову побачило світ.

Переглянути номер журналу можна тут.

 

СПІВАНИК “ДЖЕРЕЛО”

ДжерелоСпів у Пласті займає особливе місце. Адже хороша пісня – це запорука доброго настрою на мандрівних стежках чи під час таборування. Часто улюблені мелодії лунають і в Пластових домівках, урізноманітнюючи сходини гуртків. Одначе виховникам, готуючись до занять з юнацтвом, часом не легко відшукати ту чи іншу пісню. Переглядаючи різноманітні співаники, доводиться витрачати чимало часу, а результат не завжди позитивний.

Тут і приходить на допомогу збірка пісень “Джерело”, основним завданням якої є допомогти виховникам у цілорічній праці з юнацтвом. У пісеннику подано молитви та пластові, народні, ліричні, козацькі й стрілецькі пісні. В окремих розділах містяться пісні календарно-обрядового циклу – колядки та щедрівки, веснянки, купальські пісні, обжинкові й весільні. Цікавими можуть бути розділи “Ой, хто, хто Миколая любить…”, “Пісні до свята матері”, “Пісні авторів”.

Співаником могли б скористатися бажаючі здобути пластову вмілість “Спів”. Виданням, окрім пластунів, зацікавилися учні загальноосвітніх і музичних шкіл, студенти середньо-спеціальних та вищих навчальних закладів. Учителі музики теж можуть віднайти цікавий пісенний матеріал у цьому виданні. Адже питання репертуару завжди було і є актуальним у їхній повсякденній творчій праці.

Упорядкував співаник пл. сен. Юрій Леськів, СМ. Дизайн та верстка ст. пл. Володимира Чемеринського, СМ, комп’ютерний набір – ст. пл. скоба Андрія Чемеринського, СМ та ст. пл. Надії Опалинської, Гр. Художнє оформлення здійснив Омелян Леськів. Видруковано «Джерело» заходами Фонду Начального Пластуна Л. Романкова у 2001 році в Івано-Франківську (видавництво «Місто НВ»).

Завдяки співанику – цій краплині в національному пісенному вирі – струменить і сьогодні пісенне джерело, припавши до якого, завжди втамуємо спрагу кришталево чистими українськими мелодіями.

«ПЛАСТОВИЙ ВІСНИК»

pl_visnyk_sambir1Ніби і не так давно відбулися сходини Станичної старшини Самбірської станиці Пласту (Львівщина), на яких провід осередку вирішив започаткувати пластовий часопис. Перше його число побачило світ у січні 1997 року. Швидкоплинним є час: йде дванадцятий рік існування станичного «Пластового вісника». За цей період редколегії, яку очолив пл. сен. Ю. Леськів, СМ, вдалося підготувати декілька десятків чисел газети, завдяки чому певною мірою відображено діяльність місцевого осередку впродовж цього часу, опубліковано чимало історичних матеріалів. Саме завдяки “Пластовому віснику”, який здобув прихильність й серед пластунів деяких ближчих до Самбора осередків, стало можливим розповісти про нашу організацію, методику її роботи не лише їм, а й широкому загалу. Адже тиражем у 3 тис. примірників у «Голосі Самбірщини» в оселі жителів цього регіону прямував і вісник Пласту.

Був в історії видання один з важливих перехідних етапів. У 2000 році завершився трирічний спільний проект Станичної старшини самбірського Пласту з редакцією часопису “Голос Самбірщини”. Однак це не означало, що “Пластового вісника” не стало. Він дещо видозмінився. Розпочався його неперіодичний вихід однією сторінкою у самбірській регіональній газеті. Тобто, щороку жителі цього підкарпатського краю мали і мають сьогодні змогу читати на шпальтах «Голосу Самбірщини» три-чотири спеціальні пластові сторінки з тією ж назвою – «Пластовий вісник».

Такий досвід, на жаль, є першим і наразі єдиним у співпраці Пласту зі ЗМІ. Щоправда, існують інші різновиди спільної діяльності з позапластовою пресою.

СПІВАНИК ЮМПЗ 2002 року

ympzУ 2002 році (18-21 серпня) відбулася Ювілейна Міжкрайова Пластова Зустріч поблизу с.Свірж Львівської області, куди зібралися пластуни з України та інших країн світу, де діє Пласт. Зустріч проходила з нагоди 90-ліття Першої Пластової Присяги, а її учасниками стали приблизно 2 тис. дітей, молоді, дорослих осоіб – виховників Пласту.

Саме для цієї події і було упорядковано співаник з метою активного використання пластунами в урочисті хвилин та під час розваг на “ЮМПЗ – 2002”.

Упорядник цієї збірки пісень – пл. сен. Юрій Леськів, СМ. Художниця – Наталія Пігович. Технічний редактор – пл. сен. Святослав Сурма, КВ. Книжечка вийшла накладом 1 тис. екземплярів у видавництві «Коло» (м. Дрогобич). Співаник містить розділи: «Молитви», «Пісні ЮМПЗ та пластові пісні», «Народна в’язанка», «Пісні, які співають в Пласті».

Це видання розраховане для пластунів та широкого кола молоді. Тривалий час по завершенні ювілейної зустрічі «Співаник ЮМПЗ – 2002» можна було придбати не лише у пластовій крамниці, а й у деяких книгарнях Львова.

ВНУТРІШНЬОПЛЕМІННИЙ ЛИСТОК ЗВ’ЯЗКУ “АВУУУ” 

 

АвууушкаДо 2000 р. внутрішньоплемінний листок зв’язку “Авуууу” видавався в США (редактор Л.Онишкевич). Паралельно йому в Україні в 1999 – 2000 р. видавався листок зв’язку Української Стежі” під ідентичною назвою (редактор А.Чемеринський). З 2000 р. журналик один рік видавався в Тернополі (редактор С.Юзик), а в 2003 – 2004 р. у Івано-Франківську (редактор А.Чемеринський). Обсяг журналика – 10 сторінок, видання ілюстроване. Періодичність – квартальник.

З 2005 р. і досі видається внутрішньоплемінний обіжник “Сіроманські вісті – Авуууу” (періодичність – щомісячник). Редактор – пл. сен. Ю. Леськів, СМ